Екскурсія в Національний заповідник «Давній Галич»

Студенти груп ПО-12 та ПО-13 спеціальності «Початкова освіта» разом із викладачами Богданом Володимировичем Максимцем та Роксоланою Олегівною Павелко 5 червня 2018 р. здійснили екскурсійну поїздку до Національного заповідника «Давній Галич». Найперше було зроблено зупинку в селі Крилос, де розташований Княжий дитинець середньовічного Галича. У 1936 р. видатний археолог Ярослав Пастернак розкопав фундамент Успенського собору, закладеного у ХІІ ст. найвизначнішим галицьким князем Ярославом Осмомислом. На той момент, коли правив цей видатний князь, будуються церкви, засновуються школи, бібліотеки. Після огляду фундаменту Успенського собору студенти з викладачами потрапили в урочище Качків, де розташована могила-курган, у якій був захоронений знатний галичанин. Далі екскурсійний маршрут пролягав до єдиного білокам’яного храму княжої доби Святого Пантелеймона в теперішньому селі Шевченкове, який зберігся до наших днів. На його стінах можна побачити унікальні написи-графіті як свідчення того, що кожна епоха наклала свій відбиток на ці мури. Екскурсійна група побувала також в сучасному місті Галич, зокрема в єдиному в Україні музеї караїмів – тюркомовного народу юдейського віросповідання. Караїми заселилися в Галичі в середині ХІІІ ст., яких завіз сюди король Данило. Найбільше враження в музеї справляють згорток тори – 50-тиметрового пергаментного сувою, написаного від руки, ще календарі, стародавні книги та багато інших експонатів. Пізніше екскурсія продовжилася біля пам’ятки архітектури ХІІІ ст. – церкви Різдва Христового. Свого часу храм слугував оборонною спорудою для населення. Також на території церкви є макет, де зображено 15 літописних церков княжого Галича. Згодом маршрут перемістився на центральну площу Галича, де розміщений пам’ятник королю Данилу Галицькому, адже це монумент-символ видатному діячеві української історії та дипломатії. До того ж Данило Галицький заснував такі міста, як Львів, Холм, Данилів. Наступною зупинкою був славетний Галицький замок, який є візитною карткою сучасного міста. Зараз можна побачити вже відреставровану оборонну вежу, стіну та каплицю Святої Катерини. Далі група попрямували до австрійського моста через величну річку Дністер. Завершення будівництва мосту сягає 1912 року. Міст є пам’яткою архітектури, оскільки він скріплений заклепками без жодного зварювального шва. Міст зазнавав неодноразово руйнації впродовж ста років, особливо під час Другої світової війни. Він був відреставрований німецькою окупаційною владою та успішно випробуваний трьомастами живими євреями під час надзвичайно великої повені. Одному Богові відомо, що ці люди відчували, коли дивилися у безодню.

Кажуть, аби відчути себе слов’янином, потрібно подивитися на Дніпро з Володимирської гірки в Києві, а щоб почуватися галичанином, потрібно глянути на Дністер із Замкової гори Галича. Тож відвідайте, будь ласка, славетне місто Галич – колишню столицю могутньої європейської держави.

Підготувала студентка групи ПО-12 Ірина Маланій